Serwis internetowy Poczet krakowski

2019-03-01

Kilka miesięcy temu na platformie Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej zostały udostępnione kopie cyfrowe 4 tomów Pocztów wchodzących w skład serii wydawniczej prezentującej włodarzy Krakowa i okolic: Poczet sołtysów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta Krakowa : 1228-2010, Poczet sołtysów, wójtów i burmistrzów miast, jurydyk, wsi i gmin przyłączonych do Krakowa do 1915 rokuPoczet sołtysów i wójtów wsi, gmin i gromad przyłączonych do Krakowa po 1915 roku oraz Poczet zwierzchników dzielnic miasta Krakowa : (1396-2018).
Publikacje te, wydane staraniem Urzędu Miasta Krakowa, obok postaci zasłużonych dla miasta, przestawionych w historycznym porządku, prezentują również organizację ustrojową i zmiany podziałów terytorialnych zachodzące w przestrzeni miejskiej Krakowa. 
Uzupełnieniem do tych publikacji jest startujący 1 marca 2019 roku serwis internetowy: poczetkrakowski.pl. Jak czytamy na stronie głównej: 
„Oddajemy w Państwa ręce Poczet krakowski w wersji zdygitalizowanej. Zachęcamy do korzystania z wyszukiwarek. Można sprawdzić, czy w którymś z tomów nie znajduje się nasz przodek, kiedy został wcielony do Krakowa teren, na którym dziś mieszkamy lub zapoznać się z bogatymi kolekcjami artefaktów i różnorodnych materiałów źródłowych (w sumie ponad 12 tysięcy pozycji ikonograficznych). Serdecznie zachęcamy wszystkich Państwa do szukania swoich śladów w dziejach miasta.”

Other news

This page uses 'cookies'. More information